WordPress | Dropbox SQL-Dosya-XML Yedekleme

11 yıl önce Beyazıt Kölemen tarafından yazılmıştır.-2.530 Okunma

Yedek alma işlemi kadar sıkıcı bir işlem yoktur galiba şu dünyada..Her gün yapılması gereken düzenli bir iş olması gerekirken bir çok önemli projemizin yedeklerini almayı ihmal ederiz çoğu zaman..

Özellikle hacklenme olaylarının çok sık yaşandığı şu günlerde bi an “ya şu yedekleri her gün birisi benim yerime yedekleyip dropbox hesabıma atsa” diye düşünürken benden daha önce düşünen ve bunu gerçekleştirip eklenti olarak dağıtıldığını gördüm..

Eklenti günlük,aylık yada saatlik olarak wordpress sitenizin Dosya, SQL ve XML yedeğini alıp Dropbox hesabınıza yüklüyor.. Dosyalarınızı gzip.tar olarak yüklerken içerisine XML ve SQL halinide dosyaların içine ekleyip o şekilde yüklüyor.

Screenshot_3

 

Öncelikle eklenti adresini veriyim sizlere;

http://wordpress.org/plugins/backwpup/

Eklentiyi indirip,Wordpress sitenize kurduktan sonra JOBS bölümüne gelip yeni bir jobs yani görev ekliyorsunuz.

Screenshot_4

 

Öncelikle almak istediğiniz yedek türlerini seçiyorsunuz..

Database Backup (Veritabanı Yedeği) ve File Backup (Dosya Yedekleri) olmazsa olmazınız olsun..Eğer kurulu eklentilerin listesini ve SQL i de alıyım ama XML yedekte alıyım diyorsanız XML Export özelliği kullanılarak alınmış XML yedeği ile yedek alabiliyorsunuz.

Screenshot_5

 

TO:Dropbox bölümünden Reauthenticate (full dropbox) özelliğini seçip Dropbox hesabınıza izin veriyorsunuz (Not: Alacağınız yedek dropbox hesabındaki alandan büyükse (Gzip özelliklerinden dolayı yedek boyutu düşük olacaktır) dropbox hesabınızı yükseltin)

Klasör adı ve kaç tane yedek istiyorsanız onu seçiyorsunuz..Eğer 15 yedek olduktan sonra yani günlük yedek alıyorsunuz diyelim.15 Gün sonra 15.gün önceki yedek silinecektir şeklinde ayarlama yapabiliyorsunuz.

Screenshot_6

 

Schedule kısmından yani zamanla kısmından WordPress Cron özelliği ile günlük yedek almanız ve yedek saatini gece 3-4 gibi yapmanız oldukça mantıklı olacaktır.

Saatlik yedek saçma olacağından dolayı eğer aktif kullanmıyorsanız haftalık,yoksa da aylık yedek alabilirsiniz.

—-

En mantıklı WordPress Yedekleme yöntemi sanırsam bu olmalı..Eğer dropbox hesabınız büyükse ve siteniz için yedekleme sıkıntısı çekiyorsanız kesinlikle kullanabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın