Google Veri Merkezi

11 yıl önce Beyazıt Kölemen tarafından yazılmıştır.-3.746 Okunma

Veri merkezleri incelemeyi veya onlarla ilgili haberleri takip etmeyi nedense çok seviyorum..Bu yazımda ise Google gibi dünyanın en büyük arama motoru,youtube gibi yine dünyanın en büyük video sitesi,gmail gibi mail servisi ve diğer binlerce servisin bulundurulduğu Google Datacenter’ını inceleyelim.

Tabi bu sadece Amerikadakı veri merkezlerinden birisi..

Şöyle bir istatistik vermek gerekirse; Google ve diğer sistemleri yaklaşık olarak 2.000.000 sunucuya sahip..Evet sayı 2011 de 960.000 ken bugün 2.000.000 tane sunucu aktif olarak Google ve diğer sistemleri bünyesinde barındırıyor..

Tabi bu araştırmalar sırasında en çok dikkatimi çeken bilgi ise Google’un Dünya genelindeki elektriğin %1 inden fazlasını kullanmasıydı..Düşünün 2 Milyon Sunucuyu çalıştırmak için ne kadar elektrik kullanılıyor? %1 küçük bir oran gelmesin sakın..Yaklaşık Türkiyenin elektriği kadar bir elektrik gücü ihtiyacı var.

Google’un neden enerji alanına kaçtığının ve veri merkezlerinin neden amerikanın yada diğer ülkelerin elektrik santrallerine yakın ve elektrik maliyetinin ucuz olduğu yerlere yapmasını anlamış olduk..

Dünyanın yaklaşık 30 farklı yerinde veri merkezi bulunan google ayrıca local olarak house network dediğimiz küçük veri merkezlerini de kullanıyor..

Dünya Genelindeki Google Veri Merkezleri

Ve bu sene sadece 1 milyar doların üzerinde bir yatırım yapılmış veri merkezlerine..  Kaynak

Ayrıca resimlerle Google Veri Merkezini buradan gezebilirsiniz. Google Datacenter

Yada google street view kullanarak Google Veri Merkezini canlı gezebilirsiniz. Google Street View – Datacenter

Ayrıca google’un veri merkeziyle ilgili bilgileri ve yenilenebilir kaynaklarla ilgili çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz. Google Datacenter

Madoors‘un yüksek teknolojili araç altı görüntüleme sistemleri ile gelişmiş bariyer sistemleri nin bulut sunucuları da Google Veri Merkezinde barındırılmaktadır.

Bir Cevap Yazın